Poszukiwania w rejonie wysiedlonej wsi Chełmno

W sobotę 27.11.2021 roku Grupa Częstochowska PERUN wraz z zaproszonymi gośćmi m.in. Śląską Grupą Eksploracyjną, S.H.K Tempelburger, KPE Eksplorer, Krzepickim Kołem Kolekcjonerów podjęła poszukiwania na terenie wysiedlonej w 1942 r. przez Niemców wsi Chełmno położonej w Gminie Lipie.
Wieś Chełmno powstała najprawdopodobniej w XIX wieku w miejscu wymarłej bądź zniszczonej małej wioski. Poszukiwania rozpoczęliśmy od zbiórki w DWORKU LIPIE. Mimo niesprzyjającej aury na miejsce stawiło się wielu poszukiwaczy.
Po zakończeniu poszukiwań na wszystkich uczestników czekał ciepły żurek przygotowany przez Amina Fakhari irańskiego kucharza, przyjaciela gospodarzy dworku Magdaleny i Grzegorza Mońków. Jeden z uczestników – Witja Witalski obchodził w tym dniu swoje urodziny, które uczciliśmy tradycyjnym odśpiewaniem „sto lat” i kubkiem szampana. Dodatkową atrakcją tego dnia była także prelekcja naszego kolegi Marcina Supernaka na temat Kultury przeworskiej w dorzeczu Liswarty.

Wśród poszukiwaczy zostały rozdane nagrody za najciekawsze znalezisko.

Pierwsze miejsce: Robert Hęćka
Drugie miejsce: Marcin Spaczyński
Trzecie miejsce: Roman Klimas

Jednym z gości był archeolog Radosław Herman, który dzień wcześniej w Domu Kultury w Lipiu i Domu Kultury w Krzepicach prowadził spotkanie autorskie promujące książkę o Dworze w Lipiu pt. „DWÓR Miejsce Magiczne a Ogród Zaczarowany”.
Serdecznie dziękujemy właścicielom Dworku Lipie Państwu Magdalenie i Grzegorzowi Mońkom za udostępnienie Dworu i zorganizowanie poczęstunku, Browarowi Wąsosz za sponsoring, Aminowi Fakhari za przepyszny żurek oraz wszystkim przybyłym gościom za stworzenie tak wspaniałej atmosfery.

Do zobaczenia na następnych poszukiwaniach

Zdjęcia z poszukiwań można zobaczyć pod poniższym linkiem

http://www.grupaperun.org/galerie/galeria20/index.php

Grupa Częstochowska PERUN